Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Photl.com @ Angina leczenie
Angina, czyli ostre zapalenie gardła i migdałków jest głównie efektem zakażenia bakteriami paciorkowca Streptococcus pyogenes, ale wywołać ją mogą również wirusy i grzyby. Migdałki pełnią ważną rolę w układzie immunologicznym, a główną ich funkcją jest ochrona organizmu przed drobnoustrojami. Niestety są one narażone na wiele ataków ze strony bakterii czy wirusów i wtedy dochodzi w nich do stanu zapalnego jakim jest angina. Leczenie tej dolegliwości przynosi odpowiednie efekty tylko wtedy, gdy jest właściwie przeprowadzone. Nie zaniedbuj anginy i nie czekaj aż sama przejdzie, bo możesz się nabawić groźnych powikłań. Uważaj na nią zwłaszcza latem.
Lato sprzyja infekcjom gardła, ponieważ w czasie upałów bakterie bardzo łatwo i szybko się namnażają. Jest to dla nich idealne środowisko. Równie łatwo wnikają do organizmu, który ma osłabioną odporność głównie ze względu na duże różnice temperatur, zwłaszcza szybkie schładzanie klimatyzacją, przeciągiem czy lodami. Dodatkowo w gorącym powietrzu szybko następuje wysuszenie śluzówek, co powoduje uszkodzenie bariery ochronnej organizmu. Drobnoustroje wywołujące anginę przenoszone są drogą kropelkową, więc łatwo się nimi zarazić przez kontakt z nosicielem, wystarczy przywitanie się, podanie ręki czy całus i infekcja gotowa.
U dzieci można zaobserwować brak apetytu, a nawet zaburzenia oddychania.
Chorując na anginę nie musisz leżeć w łóżku, jednak jeśli ze względu na duże osłabienie i gorączkę nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować to lepiej zostań w domu. Unikaj też kontaktu z innymi, aby nikogo nie zarazić. Anginę leczy się antybiotykiem, zwykle penicyliną. W przypadku uczulenia na penicylinę można podać antybiotyk makrolidowy. Po 2-3 dniach zażywania leku gorączka spada, ale nawet po ustąpieniu objawów nie można przerwać przyjmowania antybiotyku, ponieważ grozi to nawrotem choroby lub groźnymi powikłaniami takimi jak ropnie i torbiele przy migdałkach, zapalenie nerek wywołane zalegającą w organizmie ropą, a nawet wady zastawek w mięśniu sercowym. Bezwzględnie musisz przyjąć całą określoną przez lekarza dawkę. Zwykle leczenie antybiotykiem trwa 10 dni.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.